1.2 Struktura nervové buňky

Neurony obsahují podobné buněčné složky jako jiné buňky, tj. plazmatickou membránu, jádro, jadérko, jadernou membránu, neuroplazmu a organely (mitochondrie, hladké endoplazmatické retikulum, ribosomy, drsné endoplazmatické retikulum, Golgiho aparát, lysosomy, atd.). Neurony jsou zvláště bohaté na mitochondrie vzhledem k velké spotřebě energie pro udržování transmembránových iontových gradientů. Polyribosomy lokalizované na drsném endoplazmatickém retikulu poblíž jádra tvoří Nisslovu substanci, která produkuje specifické neuronové proteiny. Struktura a funkce jednotlivých organel je známa z buněčné biologie; pro neurony je specifická existence Nisslovy substance a vyšší hustota mitochondrií.

Neuronové buněčné tělo (soma) kontroluje růst a metabolismus. Kromě běžných buněčných složek mají neurony morfologicky a funkčně odlišné oblasti, které se specializují na přenos signálu: axon, dendrity a synapse.

Axon (neurit) je tenký výběžek z neuronového těla k cílovým buňkám dlouhý mikrometry až metry. Může se větvit, ale obvykle až v oblasti svého zakončení. Membrána axonu je specializovaná na rychlý přenos elektrického signálu - akčního potenciálu. Z buněčného těla vychází axon z oblasti kuželovitého zesílení označované jako axonový hrbolek. První oddíl axonu se nazývá iniciální segment. Presynaptické axonové zakončení je specializovaná struktura na konci axonu, která ukládá a uvolňuje mediátory aktivující cílové buňky; obsahuje mitochondrie a synaptické váčky obsahující neuromediátor.

Dendrity jsou výběžky (obvykle z buněčného těla), které přijímají signály od jiných nervových buněk; synaptický vstup na dendritech kontroluje elektrickou aktivitu neuronu. Dendrity jsou silnější a kratší než axon, často hodně větvené, takže vytvářejí dendritický strom. Na dendritech některých neuronů lze pozorovat malé zesílené výběžky - dendritické trny, které jsou místem vstupu, a někdy také výstupu, informace do/z buňky.

Synapse je místo kontaktu mezi nervovými buňkami, kde je přenášen signál. Chemická synapse je tvořena presynaptickým zakončením, synaptickou štěrbinou a postsynaptickou částí, v níž vzniká odezva na neuromediátor uvolněný z části presynaptické.

 

Pozn.: 1. U některých typů neuronů může být buněčné tělo lokalizováno uvnitř axonu, nebo k němu může být připojeno ze strany. Některé neurony nemají axony.

2. Pojmenování "axon" by se správně mělo používat pouze pro neurity obalené gliovou pochvou, v literatuře je však obvyklé použití tohoto označení pro holé i obalené neurity.

 

STRUKTURA NEURONU