5.3 Interakce s receptory

Interakce neuromediátoru se specifickým receptorem nastává na jednom nebo více aktivních (specifických) rozpoznávacích místech a vede k aktivaci receptorového systému. Různá léčiva soutěží s neuromediátorem o obsazení těchto rozpoznávacích míst (kompetitivní látky). Působení některých psychofarmak může být úplně nebo částečně identické jako u fyziologického ligandu; hovoříme o úplných nebo částečných (parciálních) agonistech. Podobně u inhibitorů mluvíme o úplných nebo parciálních antagonistech. Nehledě ke kompetici, vytvářejí některé látky ireverzibilní vazby se skupinami v rozpoznávacích místech  - jsou ozn. jako blokátory. Látky, které se vážou k vazebným místům na receptorovém komplexu, tak že nedochází ke kompetici s neuromediátorem, jsou ozn. jako nekompetitivní. Konformační změny vyvolané vazbou nekompetitivních látek však mohou ovlivnit jak vazbu neuromediátoru k receptoru, tak přenos signálu o jeho vazbě.

 

Pozn.: Např. na nikotinovém acetylcholinovém receptoru existují dvě kompetitivní místa na podjednotkách a, jedno nekompetitivní místo s vysokou afinitou uprostřed póru a dalších asi třicet nekompetitivních míst s nízkou afinitou v jiných oblastech receptoru.

 

V mnoha případech jsou vazebná místa lokalizována v místech kontaktu proteinového receptoru a fosfolipidové dvojvrstvy a mohou být obsazována molekulami rozpustnými v lipidech. Změny ve fosfolipidové dvojvrstvě (např, změny fluidity nebo změny fosfolipidového složení) proto mohou modifikovat aktivaci receptorového systému.

Analogicky s enzymovou kinetikou lze reverzibilní inhibici nebo aktivaci receptorových systémů vztaženou k rozpoznávacím místům pro neuromediátory rozdělit do řady typů (viz obr.).

 

Pozn.: Ve skutečnosti je situace složitější, neboť přenos signálu je často vícestupňový proces a funkci receptorového systému mohou zpětně ovlivňovat procesy vyvolané jeho aktivací, nebo aktivací jiného receptorového systému.

 

Schéma pro různé typy inhibice receptorového systému

À plně kompetitivní inhibice

inhibitor (úplný antagonista) se váže na totéž vazebné místo jako neuromediátor, ale nedochází k aktivaci receptorového systému

Á parciálně kompetitivní inhibice

inhibitor (parciální antagonista) se váže na místo blízké vazebnému místu neuromediátoru, čímž snižuje afinitu pro neuromediátor

 plně nekompetitivní inhibice

vazba inhibitoru neovlivňuje vazbu neuromediátoru, ale znemožňuje aktivaci receptorového systému

à parciálně nekompetitivní inhibice

vazba inhibitoru neovlivňuje vazbu neuromediátoru, ale snižuje aktivaci receptorového systému

Ä plně akompetitivní inhibice

teprve vazba neuromediátoru umožní vazbu inhibitoru, který poté znemožní další aktivaci receptorového systému

Å parciálně akompetitivní inhibice

vazba neuromediátoru umožňuje vazbu inhibitoru, ale i poté dochází k částečné aktivaci receptorového systému

Æ smíšená inhibice

ovlivněna je afinita pro neuromediátor i jeho schopnost aktivovat receptorový systém (např. akompetitivní inhibice)

(podle Kotyk A., Horák J.: Enzymová kinetika. Academia, Praha 1977; upraveno)