8. VIROVÉ HEPATITIDY A INFEKČNÍ HEPATOLOGIE: DOKONČENÍ KAZUISTIK, VYHODNOCENÍ TESTU

P. Chalupa, H. Rozsypal, 7. 5. 2020

Kazuistika č. 1: dokončení

Pomocná vyšetření

Mikrobiologická vyšetření:


Terapie

Dieta D4, Duomox, Silymarin


Průběh

19letý pacient byl přijat pro ikterus. Vstupně byly elevované jaterní testy, vyšší urea, CRP, CK i myoglobin, v KO trombocytopenie. Vzhledem k anamnéze pádu do řeky a polknutí vody vysloveno podezření na leptospirovou infekci, které bylo potrvzeno sérologicky. Proto byl nasazen amoxycilin (Duomox) v dávce 3 g/den p.o. na 14 dní. Na terapii došlo k ústupu subj. obtíží, vymizení ikteru i zlepšení laboratorních hodnot. Při dimisi je afebrilní, CRP, CK, myoglobin i renální funkce v normě, trombocyty normalizovány, trvá již jen mírná hyperbilirubinémie a mírná elevace ALT. Do domácí péče pacient propuštěn v celkově dobrém klinickém stavu.


Diagnóza


Kazuistika č. 2: dokončení

Diagnóza

Diagnózy byly prakticky všechny vyjmenovány v popisu ERCP a líčení průběhu hospitalizace:


Terapie


Test

Správné odpovědi

Na otázky k testu jste odpovídali velmi dobře, dopustili jste se jen několika málo chyb. Můžete si pro sebe zkontrolovat své odpovědi:
 

1b, 2b, 3a, 4b, 5b, 6c, 7b, 8c, 9b, 10a, 11b, 12c, 13b, 14a, 15b, 16a, 17a, 18b, 19a, 20a, 21b, 22b.
 


Vysvětlení správných odpovědí na otázky, které byly nejčastěji špatně zodpovězeny

Otázka č. 7: Pacient prodělal hepatitidu B v minulosti a nyní je znovu infikován virem hepatitidy B:

Vysvětlení: Pokud pacient prodělá přirozenou infekci virem hepatitidy B, tedy akutní virovou hepatitidu B, do konce života má v krvi pozitivitu protilátky anti-HBc IgG, která zajišťuje ochranu před novou infekcí virem hepatitidy B. Takový pacient může být znovu infikován, ale k nové akutní hepatitidě B již nedojde. Tento pacient také nemusí být proti hepatitidě B očkován.

Otázka č. 12: Do chronicity může přejít:

Vysvětlení: U hepatitidy B je to v závislosti na věku – u novorozenců je to více jak v 90 %, potom pravděpodobnost přechodu do chronicity s věkem klesá a u dospělých je závislost na imunitním systému – pokud jde o imunokompetentního dospělého – pravděpodobnost chronicity je menší jak 5 %, ale u imunokompromitovaného nebo imunosuprimovaného pacienta to může být i více jak 50 %. Po akutní hepatitidě C je pravděpodobnost chronicity vysoká – 50 až 90 %. U akutní hepatitidy D je důležité, zda se jedná o koinfekci HBV/HDV – zde je možnost chronicity menší jak 5 %, ovšem u HBV/HDV superinfekce je to podstatně více – 80 až 90 %. Po akutní hepatitidě E je možnost chronického průběhu vyšší, než je tomu u hepatitidy B a C a udává se průměrně 1 až 2 %. Na chronický průběh HEV infekce třeba myslet především u pacientů po transplantacích, neboť užívají imunosupresi, dále u pacientů s malignitou (jsou to imunokompromitovaní pacienti) a také u HIV pozitivních pacientů. O chronicitě mluvíme, když známky infekce trvají déle než 6 měsíců a nejdříve dojde k chronické hepatitidě a pokud tato není účinně léčena, v játrech přibývá vaziva a dojde k cirhóze jater (zpočátku je cirhóza kompenzovaná, později dekompenzovaná – s ikterem a ascitem) a konečným stádiem je hepatocelulární karcinom.

Otázka č. 13: U závažně probíhající akutní hepatitidy B lze použít:

Vysvětlení: U akutní hepatitidy B je interferon alfa nebo pegylovaný interferon alfa kontraindikovaný!!! DAA preparáty jsou určeny pro hepatitidu C. Tedy u závažně probíhající hepatitidy B lze použít nukleosidová nebo nukleotidová analoga a dává se přednost preparátům s vysokou genetickou bariérou proti vzniku rezistence, tj. tenofovir nebo entecavir.

Otázka č. 15: K léčbě chronické hepatitidy C v současné době používáme:

Vysvětlení: Léčba pegylovaným interferonem alfa s ribavirinem se již nepoužívá. Nyní používáme DAA preparáty. Existují 4 skupiny DAA preparátů – proteázové inhibitory (mají koncovku –previr), inhibitory replikačního komplexu NS5A (mají koncovku –asvir) a polymerázové inhibitory nukleosidové a nenukleosidové (mají koncovku –buvir). Pro léčbu chronické infekce způsobené určitým genotypem viru hepatitidy C je doporučena specifická kombinace z těchto DAA preparátů.

Otázka č. 17: Pacient prodělal hepatitidu E v minulosti a pokud bude v budoucnu znovu infikován virem hepatitidy E:

Vysvětlení: Po proběhlé hepatitidě E může k nové infekci virem hepatitidy E dojít, neboť pacient může být v budoucnu infikován jiným genotypem (GT) viru hepatitidy E – jsou 4 základní GT (infekce GT1 a GT2 jsou v hyperendemických oblastech světa, kde je možné se infikovat kontaminovanou vodou a k infekcím GT3 a GT4 dochází po konzumaci nedostatečně tepelně upraveného masa nebo vnitřností některých zvířat). Důležitá je i skutečnost, že po proběhlé hepatitidě E pozitivita protilátek anti-HEV IgG netrvá do konce života, ale její pozitivita se udává od 6 měsíců do 14 let.

Zpět
Obsah
Úvodní stránka

© 23. 5. 2020