11. EXANTÉMOVÁ INFEKČNÍ ONEMOCNĚNÍ

H. Rozsypal, 25. 3. 2020

Úvod

Nastudujte kapitolu Infekční nemoci s exantémem v učebnici (strany 269-287) a vyslechněte multimediální prezentaci na zdejší stránce: Infekční exantémová onemocnění (bohužel, ozvučení se spouští jen v MS Exploreru, resp. Edgi).


 

Stručný přehled

U exantémových onemocnění je exantém pravidelným, v klinickém obraze dominujícím a morfologií relativně charakteristickým projevem. Vlastní onemocnění jsou samoúzdravná a v dětském věku relativně lehce probíhající. Těžký a komplikovaný průběh se může vyvinout u imunosuprimovaných osob. Pro svou vysokou sdělnost představují organizační problém, kladou vysoké nároky na izolaci a karanténní režim. Nejčastější exantémová onemocnění jsou spála (scarlatina) a plané neštovice (varicella), v posledních letech se objevují epidemie spalniček (morbilli). Spála dnes probíhá lehce a dětem se podává intramuskulární penicilín ambulantně. Spalničky začínají vysokými horečkami s konjunktivitidou, rýmou a suchým kašlem (3 C: conjunctivitis, coryza, cough), den před výsevem se objeví Koplikovy skvrny a vrcholí sytou makulopapulózní vyrážkou. Ohrožují četnými komplikacemi. Varicela u dětí je běžné onemocnění, jen nepříliš početné komplikace (pneumonie, encefalitida) nebo těžké průběhy (spíše u dospělých) vyžadují léčbu na infekčním oddělení. Pásový opar (herpes zoster) je výrazem aktivace (relapsu) latentní infekce virem varicely a zosteru. Výskyt narůstá s věkem. Manifestuje se lokalizovaným výsevem puchýřků, u imunosuprimovaných osob může být diseminovaný – po celém těle. Obávaným následkem infekce starších lidí je pozosterová neuralgie. Kawasakiho nemoc je horečnaté onemocnění dětského věku na podkladě vaskulitidy, kde se předpokládá infekční příčina. Infekce mohou být spouštěcím faktorem některých specifických kožních syndromů, jakými jsou nodózní a multiformní erytém.

 


Podnět k zapamatování

U klasických exantémových onemocnění si pamatujte zejména:

 


Test

 


Literatura

  1. Infekční nemoci s exantémem. In: Rozsypal H. Základy infekčního lékařství. 1. vydání, nakladatelství Karolinum 2015. str. 269-287.


Otázky

Otázky, na které byste měli po nastudování kapitoly umět odpovědět. Odpovědi si ujasněte, ale neposílejte je e-mailem.

  1. Ujasněte exantém a exantémové onemocnění, popište kožní eflorescence a přiřaďte k jednotlivým typům exantému.
  2. Podrobně popište příznaky a léčbu spály.
  3. Co je syndrom toxického šoku, čím je způsoben a jak se léčí?
  4. Popište klinický obraz spalniček a zarděnek.
  5. Popište klinický obraz páté nemoci a nebezpečí parvovirové infekce pro vybrané skupiny osob.
  6. Popište klinický obraz šesté nemoci.
  7. Jaké jsou příznaky planých neštovic a podle čeho se stanoví jejich diagnóza?
  8. Popište klinický obraz pásového oparu, uvďte jeho komplikace a následky a léčbu?
  9. Popište základní rysy ostatních exantémových nemocí.
  10. Kdy pomýšlet na diagnózu Kawasakiho syndromu a které laboratorní nálezy pro to svědčí?
  11. Uveďte základní informace o specifických kožních syndromech: nodózním erytému, multiformním erytému a Stevens-Johnsonově syndromu.

Na známý e-mail

Zpět
Obsah
Úvodní stránka

© 21. 5. 2020