Definice: Endoskopické vyšetření břišní dutiny, které umožňuje makroskopické posouzení povrchu jater (i jiných orgánů) a cílenou jaterní biopsii (punkci), event. i terapeutický zákrok (např. stavění menšího krvácení, podvaz vejcovodů).
Princip: Zavedením pneumoperitonea se získá manévrovací prostor pro zavedení optického přístroje se studeným světlem.
Účel: Rozlišení cirhózy od chronické hepatitidy, odhalení příčiny cholestázy intra- nebo extrahepatální.
Indikace (v hepatologii a gastroenterologii): Upřesnění diagnózy jaterního onemocnění (včetně ložiskových procesů), nález palpační rezistence nebo útvaru souvisejícího s játry při zobrazovacích vyšetřeních, nejasná hepatomegalie, nejasný ascites, suspektní difúzní proces peritoena (karcinomatóza, tuberkulóza apod.)
Kontraindikace: Absolutní kontraindikace: Poruchy hemokoagulace a krvácivosti, nespolupráce, těžký celkový stav, akutní peritonitida, infekce břišní stěny, ileus. Relativní kontraindikace: Těžká onemocnění srdce a plic, velká abdominální hernie, stav po mnohonásobných břišních operacích, obrovský ascites, extrémní obezita.
Provedení: Před výkonem se provede krevní obraz, vyšetření srážlivosti, vyšetření krevní skupiny, rtg plic a sonografie břicha. Výkon se zahajuje aplikací i.v. anestetika, event. diazepamu či midazolamu, současně se provádí dezinfekce břicha. Místo punkce se infiltruje 1% lidokainem. Vlastní výkon: Provede se pětimilimetrová incize, kterou se zavede Verresova pneumoperitoneální jehla. Do břišní dutiny se insufluje NO2 (cca 2,5-4 l). Incize se rozšíří na 10-15 mm a do břišní dutiny se zavede trokarem kanyla. Trokar se odstraní a kanylou se zavede peritoneoskop. Vyšetří se obsah břišní dutiny, provede se biopsie jater a podle potřeby se aspiruje ascitická tekutina. Po skončení procedury pacient Valsalvovým manévrem vypudí NO2 z peritoneální dutiny. Pak se odstraní kanyla, incize se zašije. Po výkonu: I.v. infuze se udržuje 24 hod., stav se kontroluje po 6 a 24 hodinách na známky krvácení a infekce.
Komplikace: Podkožní emfyzém, vzácně krvácení, peritonitida, perforace střeva. Letalita asi 0,05%.
Nálezy: Posuzuje se velikost (zvětšení či zmenšení), zbarvení (hnědé, překrvené, žluté, nazelenalé), zda je povrch hladký s lobulární kresbou nebo nepravidelně granulovaný až hrubě a nestejnoměrně hrbolatý, s ostrým nebo tupým okrajem, nepravidelným ztluštěním pouzdra až s bílými nálety (při perihepatitidě).
Zdravá játra | Alkoholická hepatitida se steatózou mírného stupně |
Alkoholická hepatitida se steatózou vyššího stupně | Chronická agresivní hepatitida s přechodem do cirhózy |
Chronická agresivní hepatitida po oxyfenisatinu | Jaterní cirhóza |